Barikada - World Of Music
Povratak na NOVU BARIKADU

   www.old.barikada.com 
Muzicki web portal svih zemalja ex YU (i jos malo sire)






Dinko Husadzic Sansky - Pogled na jazz
Reklamno mjesto 1
Davor Hrvoj - Jazz Connections
Reklamno mjesto 2
Summer Music School Pucisca
Reklamno mjesto 3
Davor Matosevic (singer-songwriter)
Reklamno mjesto 4
exYUsingles - Istorijat muzike ex YU
Webmaster - Kontakt e-mail


Optimizirano za
IE i 1024 x 768

Dragutin Matosevic feat. Esad Prcic - Tulipani



ExYUsingles - Istorijat muzike ex YU
  World Of Music

SAVJET STRUCNJAKA
Vrlo malo o mikrofonima i jos manje o DI kutijama



Giga

Giga

SAVJET STRUCNJAKA
Vrlo malo o mikrofonima i jos manje o DI kutijama
By Darko Saracevic - Giga

Bez obzira koliko dobar (citajte: skup) mikrofon da imate, ako ga postavite na pogresno mjesto nemojte se nadati nicemu dobrom. Isto tako, ako za bas bubanj koristite mikrofon namijenjen ozvucavanju vokala, tesko da cete dobiti ono sto trazite. U narednim redovima cu objasniti kako razliciti mikrofoni rade, koji je najbolji nacin upotrebe i jos par malih savjeta.
Najcesca podjela mikrofona je ova: Dinamicki mikrofoni / Kondenzatorski / elektrostaticki mikrofoni / PZM / Boundary mikrofoni

DINAMICKI MIKROFONI

Princip rada dinamickog mikrofona je potpuno jednak principu rada zvucnika, samo obrnut. Mala pokretna zavojnica (namotaj zice) je pricvrscena za dijafragmu i uronjena u magnetno polje. Kada zvucni talasi produ kroz zastitinu mrezu pocnu pomjerati dijafragmu. Vibracije dijafragme uzrokuju pokretanje zavojnice u magnetnom polju i kao finalni rezultat se na krajevima zavojnice javlja naizmjenicni elektricni signal. Ovaj signal se dalje vodi na miksetu.

Dinamicki mikrofoni su robusni, relativno jeftini, otporni na vlagu i zbog svega toga najcesce koristeni kao vokalni mikrofoni na live koncertima. Imaju poprilicno jadan odogovor na niske frekvencije sto je jos jedna prednost jer samim tim otklanjaju zvuk rukovanja mikrofonom na stageu, ali i mana jer ih se ne moze upotrijebiti za ozvucavanja izvora niskih frekvencija.

Prednosti dinamickih mikrofona:
Jeftini
Robusni, otporni na udarce
Odlicno podnose visoke nivoe zvucnog pritiska
Nije im potreban vanjski izvor napajanja

Nedostaci dinamickih mikrofona:
Nizak odgovor na visoke frekvencije zbog inertnosti pokretne zavojnice
Nizak nivo izlaznog signala i zbog toga je sum veliki kod tihih zvukova
Zbog velike dijafragme moguci su problemi sa faznim pomakom kod izvora zvuka koji nisu na osi mikrofona
Phantom power moze ostetiti nebalansirane mikrofone

Upotreba:
Blisko ozvucavanje glasnih izvora zvuka - vokali, bubnjevi, duvacki instrumenti
Live situacije
Ozvucavanje zvucnika na gitarskim pojacalima

KONDENZATORSKI / ELEKTROSTATICKI MIKROFONI

U kapacitativnim, vise poznatim kao "kondenzatorskim", mikrofonima dijafragma se ponasa kao jedna ploca kondenzatora. Vibracije uzrokuju promjenu rastojanja izmedju dijafragme i druge, fiksne ploce. Buduci da je na plocama odrzavana uvijek ista kolicina naelektrisanja, napon izmedju ploca se mijenja u skladu sa promjenom udaljenosti izmedju njih. Ova promjena napona se u elektronskom sklopu mikrofona pretvara u elektricni signal za daljnje vodjenje na miksetu.

Kondenzatorski mikrofoni mogu biti strasno skupi i zahtijevaju vanjski izvor napajanja. Ovo je cesto uradjeno putem phantom powera iz miksete. Ovi mikrofoni daju signal visokog kvaliteta i najcesci su primjenjivani u studijima i laboratorijama.

Elektrostaticki mikrofoni su novi tip kondenzatorskog mikrofona. Umjesto kondenzatorskih ploca koriste dielektricki materijal koji je u toku proizvodnje trajno "elektricki nabijen" ili polarizovan. Promjena pritiska na jednoj strani ovog materijala uzrokuje promjene u naboju na krajevima koje se putem elektronskog sklopa u mikrofonu pretvaraju u signal pogodan za daljnju obradu.

Prednosti kondenzatorskih / elektrostatickih mikrofona:
Lagani
Odlicno odgovaraju na visoke frekvencije
Moguce ih je proizvesti sa razlicitim karakteristikama usmjerenosti

Nedostaci kondenzatorskih / elektrostatickih mikrofona:
Skupi
Trebaju vanjski izvor napajanja
Osjetljivi na vlagu
Delikatni, osjetljivi na vibracije i udarce
Ukoliko se ne upotrebljavaju ispravno mogu stvarati distorziju na visim frekvencijama

Upotreba kondenzatorskih / elektrostatickih mikrofona:
Opsta upotreba u studijima
Klasicni instrumenti
Situacije u kojima su visoke frekvencije izuzetno znacajne

PZM / BOUNDARY MIKROFONI

Tonci cesto trebaju postaviti mikrofone u blizini cvrstih, reflektirajucih povrsina. Neke od takvih situacija su snimanje / ozvucavanje pozorisnih komada ili opera gdje su mikrofoni u blizini poda, ozvucavanje klavira sa mikrofonom pored otvorenog poklopca i slicno. U ovim situacijama zvuk do mikrofona dolazi sa dvije strane: direktno od izvora i odbijajuci se od reflektirajuce povrsine. Uvijek zvuk koji se odbija putuje duze i stize sa zakasnjenjem do mikrofona. Kada se direktni i zakasnjeli zvuk pomijesaju na dijafragmi mikrofona dolazi do faznog ponistavanja na razlicitim frekvencijama. Ova pojava se naziva Comb-filtering i rezultat je potpuno neprirodan zvuk.

U Bounday (Pressure Zone Mic) mikrofonima dijafragma je postavljena iznad cvrste plohe, tacno na mjestu gdje su direktni i reflektovani zvuk u fazi, dajuci potpuno ravnu frekventnu liniju, tj. prirodan zvuk.

Prednosti PZM mikrofona:
Jeftini
Robusni
Nema problema sa faznim pomakom gdje god da je izvor zvuka
Jednak odgovor na sve frekvencije

Nedostaci PZM mikrofona:
Moraju biti postavljeni na velike, cvrste povrsine
Mikrofoni postavljeni na pod mogu prenositi mehanicke zvukove (pokretanje pedale za bas bubanj, hodanje i sl.)
Nisu usmjereni, tj. reaguju na zvuk iz svih pravaca

Upotreba PZM mikrofona:
Generalni, ambijentalni zvukovi
Prenosenje prirodnog reverba
Snimanje klavira
Snimanje solo izvodaca

KARAKTERISTIKE MIKROFONA

Sve vrste mikrofona imaju slicne karakteristike, ali pri izboru mikrofona za odredjeni zadatak od vitalnog su znacaja OSJETLJIVOST, USMJERENOST i FREKVENTNA karakteristika mikrofona.
- Osjetljivost mikrofona pokazuje koliko dobro mikrofon konvertuje zvuk u elektricni signal. Visoko osjetljivi mikrofoni stvaraju vise napona na izlazu i potrebno je manje pojacanje na mikseti. Ali dobro pazite kada citate karakteristike mikrofona koji zelite da kupite ili koristite jer termin "output level - izlazni nivo" na kutiji mikrofona nije isto sto i osjetljivost. Osjetljivost je odnos izmedju izlaznog napona pri najglasnijem i najtisem zvuku koji dolazi do mikrofona. Jedinica za oznaku osjetljivosti je mV po paskalu na 1kHz. Veca vrijednost oznacava vecu osjetljivost. Znaci, -60dB je vise osjetljivo od -70dB.
- Frekventna karakteristika mikrofona je crtez, dijagram koji pokazuje osjetljivost mikrofona u decibelima preko citavog frekventnog pojasa, obicno 50Hz-20kHz, za izvor zvuka koji se nalazi tacno na osi mikrofona. Narativno objasnjena frekventna karakteristika zvuci ovako: "20Hz-20kHz +/- 3dB" sto znaci da signal izmedju tih frekvencija ima maksimalno odstupanje od +/- 3dB. Za razliku od crteza, ovdje ne mozete vidjeti koliko je "ravna" karakteristika i na kojim frekvencijama mikrofon ima "rupe".
- Karakteristika usmjerenosti (polarna karakteristika) je crtez koji pokazuje koliko je mikrofon osjetljiv na zvuk koji dolazi iz raznih uglova u odnosu na osu mikrofona. Ova karakteristika je uvijek predstavljena sa dva dijagrama - vertikalni i horizontalni.

USMJERENOST MIKROFONA

Ovu karakteristika stavljam u posebno poglavlje jer je od ogromne vaznosti za kvalitetno prenosenje zvuka na razglas ili na snimac.
Nemojte misliti da se dijafragma u mikrofonima pokrece naprijed-nazad pukim udarcima zraka. Dijafragmu pokrece razlika u pritisku zraka ispred i iza dijafragme. Znam da je ovo komplikovano, ali nemojte suvise razmisljati o tome, samo to prihvatite.
Poznavanje fizike fluida je omogucilo konstruktorima da se poigraju sa razlicitim konstrukcijama mikrofona i da dobiju mikrofone koji su osjetljivi na zvuk koji dolazi samo s prednje strane, mikrofone koji reaguju na zvuk i sa prednje i sa zadnje strane ili sa svih strana. I sve moguce druge kombinacije.
Buduci da sam u ovom tekstu ogranicen na 2 fotografije nisam u mogucnosti u detaljno vam pokazati kako koja od ovih karakteristika izgleda. Ako vas interesuje, na www.alterart.ba/mp3/Live_Sound_Production.pdf mozete pronaci citav tekst o polarnim karakteristikama mikrofona sa slikama.

Ipak, nabrojat cu osnovne paterne koje se koriste:
- Figura osmice. Kako ime sugerise, mikrofon reaguje najvise na zvuk sa prednje i zadnje strane, dok sa bocnih strana uopste ne reaguje.
- Figura nule. Mikrofon jednako reaguje na zvuk koji dolazi iz bilo kojeg pravca. Ovi mikrofoni se zovu omni-direkcioni mikrofoni.
- Kardioidna karakteristika (u obliku srca). Mikrofon reaguje na zvuk koji dolazi sa prednje i bocnih strana, dok odbacuje sve sto dolazi odozada. Najpoznatiji iz ove klase je Shureov vokalni mikrofon SM58. Obracajuci paznju na polarnu karakteristiku ovog mikrofona, dobar tonac ce uvijek staviti samo jedan monitorski zvucnik tacno iza mikrofona kako bi izbjegao mikrofoniju. Ako vidite da pjevac koristi SM58 i ima dva monitora okrenuta malo nakoso prema sebi, znajte da niko nije procitao karakteristike mikrofona sa kojima radi. Ili imaju brdo love koje bacaju na eliminatore mikrofonije.
- Hiperkardioidna i superkardioidna karakteristika. Ovi mikrofoni imaju kardioidnu karakteristiku sa prednje strane i rep koji se proteze unazad. To znaci da reaguju i na zvuk sa zadnje strane. Shureov Beta SM58 ima ovakvu karakteristiku. Za ovaj mikrofon jedan monitor iza mikrofona predstavlja katastrofu.
- Karakteristika sacmarice. Izuzetno usmjereni mikrofoni koji malo reaguju na zvuk sa zadnje i bocnih strana, ali zato jako osjetljivi na zvuk sa prednje strane. Koriste se u TV i filmskoj industriji za snimanje dijaloga (sjecate se pecaljke koja se vidi iznad glumaca u kadrovima jeftinih filmova).

Imajuci u vidu princip rada mikrofona i njegove karakteristike, postaje vam jasno da to nije samo komad opreme koji mozete izrabljivati do u besvijest, vec delikatan uredjaj koji morate pozavati i postupati sa njim pazljivo. Ovo govorim zbog slijedecih slucajeva iz moje prakse:
- Drzanje vokalnog mikrofona za zastitnu mrezicu totalno mijenja polarnu karakteristiku mikrofona i dovodi do comb-filteringa. Ovo tonca onemogucava da vokal ispravno umiksa sa ostalim instrumentima i drasticno povecava mogucnost mikrofonije.
- Mikrofoni reaguju na zvuk po principu kvadratne jednacine u odnosu na udaljenost izvora. To znaci: dva puta veca udaljenost izvora zvuka od mikrofona - cetriri puta slabiji zvuk na dijafragmi mikrofona. Ako je izvor zvuka jako udaljen od mikrofona, tonac mora pojacati "gain" na tom kanalu miksete da bi dobio optimalan signal za daljnju obradu i samim tim je mogucnost mikrofonije povecana.
- Zbog "performansa" neki izvodjaci imaju obicaj da kleknu pored monitora sa mikrofonom u ruci. Ako vec morate klecati na stageu, radite to sto dalje od monitora. Jos jedna egzibicija koju sam vidio sa vokalnim mikrofonom jeste hvatanje kabla na oko metar od mikrofona i vrcenje istog (mikrofona) iznad sebe.
- Okretanje mikrofona direktno prema monitoru obicno nije dio preformansa vac cista nepaznja. Ta nepaznja moze unistiti visokotonske zvucnike u monitorima.

DI KUTIJE

U svijetu elektricnih uredjaja, signala i kablova postoji jedna velicina koja je laicima malo poznata, ali je izuzetno vazna - impedancija. U svijetu elektricnih uredjaja, signala i kablova postoji jos jedna velicina koja je laicima malo vise poznata, ali je jos vaznija - nivo. Pravilo u spajanju dva uredaja jeste da su im impedancije jednake i da je ulaz jednog uredjaja prilagodjen nivou izlaznog signala drugog uredjaja. Konkretan primjer: gitara i gitarsko pojacalo. Impedancije su im jednake i ulaz gitarskog pojacala je prilagodjen za signal koji dolazi iz gitare. Konkretan primjer broj dva: mikrofon i mikrofonski ulaz u miksetu. Impedancije su im jednake i mikrofonski ulaz u miksetu je prilagodjen za signal koji dolazi iz mikrofona. Gitaru NE MOZETE spojiti na mikrofonski ulaz u miksetu. Mikrofon NE MOZETE spojiti na gitarski ulaz pojacala. Mozete, ali je rezultat dizaster.
DI kutije (skraceno od Direct Injection, ko auto j.b.t.) sluze da se signali iz gitara, klavijatura, DJ mikseta, racunara, CD playera i slicnih izvora pretvore u signal pogodan za slanje na mikrofonski ulaz miksete. Neke DI kutije imaju samo 6,5mm Jack uticnicu (za gitarski kabl) i XLR utikac (za mikrofonski kabl). Druge DI kutije imaju ulaz za instrument, izlaz za mikrofonski kabl, pomocne izlaze za gitarsko pojacalo, line izlaz za miksetu, prekidac za ukljucivanje atenuatora koji ulazni signal smanjuje za 20 ili 40dB (potrebno za vecinu klavijatura i DJ mikseta), mjesto za bateriju 9V, itd.
A zasto sve to kad vecina mikseta ima i line ulaze pored mikrofonskih, pitate vi. Zato sto izmedju stagea i miksete ima ponekad i preko 30 metara. Pokusajte gitaru spojiti na miksetu gitarskim (nebalansiranim) kablom od 30 metara i pored vase gitare cut cete i pokoju radio stanicu.

ZA KRAJ

Evo mikrofona i DI kutija koje koristim:
AKG D112, dinamicki kardioidni mikrofon velike dijafragme za bas bubanj
Sennheiser C451, kondenzatorski mikrofon male dijafragme za fus
Shure Beta98D/S, minijaturni superkardioidni kondenzatorski mikrofon za tomove
Shure A16, kondenzatorski mikrofon za overheade
Sennheiser MD421, dinamicki kardioidni mikrofon velike dijafragme za bas gitaru
Shure SM57, dinamicki kardioidni mikrofon za dobos, gitarska pojacala, udaraljke, klarinet, gudacke instrumente, akusticne gitare
Shure SM58, dinamicki kardioidni mikrofon za vokale, duvucke instrumente
TechnikLine, aktivna DI kutija za bas gitare
Stage Line DI-100, pasivna DI kutija za klavijature i DJ miksete
Shure KSM27, kondenzatorski kardioidni mikrofon velike dijaframe za snimanja u studiju

G i g a

Preuzeto sa web stranice www.demobands.com
uz odobrenje autora teksta i gl. urednika web stranice:
Ivan Demoli (091/5957-922)
idemoli@demobands.com
www.demobands.com

Vezani linkovi:
Kako napraviti promotivni paket za bend
Istina o demo snimku - I dio

Istina o demo snimku - II dio
Vrlo malo o mikrofonima i jos manje o DI kutijama
Kako promovirati bend



Autor priloga:
Darko Saracevic - Giga
Travnik, BiH







Davor Matosevic - videos
Reklamno mjesto 5
Rock Otocec 2010
Reklamno mjesto 6
Web portal Pljuga
Reklamno mjesto 7

Andjelko Jurkas (HR) - Bez rocka trajanja (Knjiga + CD)
Reklamno mjesto 8
Gary Talley (USA) - Guitar Playing for Songwriters
Reklamno mjesto 9

Hosting sponzor:

Barikada - facebook group





© Copyright by Dragutin Matosevic. All rights reserved (2004 -