Povratak na NOVU BARIKADU

   www.old.barikada.com 
Muzicki web portal svih zemalja ex YU (i jos malo sire)






Dinko Husadzic Sansky - Pogled na jazz
Reklamno mjesto 1
Davor Hrvoj - Jazz Connections
Reklamno mjesto 2
Summer Music School Pucisca
Reklamno mjesto 3
Davor Matosevic (singer-songwriter)
Reklamno mjesto 4
exYUsingles - Istorijat muzike ex YU
Webmaster - Kontakt e-mail


Optimizirano za
IE i 1024 x 768

Dragutin Matosevic feat. Esad Prcic - Tulipani



ExYUsingles - Istorijat muzike ex YU
  World Of Music

SAVJET STRUNJAKA
Ozvuavanje bubnja



Giga

Giga

SAVJET STRUNJAKA
Ozvuavanje bubnja
By Darko Saraevi - Giga

Semplovani bubnjevi mogu biti jednostavniji i jeftiniji za koritenje na snimcima, ali postoji ono "neto" kada ivi bubnjar svira prave bubnjeve. Imali ste tri sedmice za eksperimentisanje sa vaim bubnjem, nali ste najbolji zvuk i sada je vrijeme da to snimite i pokaete svijetu kako ste vi to natimali svoj instrument.

Umjetnost i izazov snimanja lei u injenici da je snimanje vjerno prenoenje zvuka instrumenta na medij. Najoitija osobina kompleta bubnjeva, pogotovu modernih, jeste da su veoma glasni. Ovo je moda i dobra osobina kada se bubanj koristi u relativno malom klubu, ali je prava nona mora u studiju. Da biste napravili pristojan snimak bubnjeva potrebna vam je mogunost kontrole i balansa pojedinih komponenti i u 9 od 10 sluajeva morat ete na neki nain ograditi bubanj od drugih instrumenata.

Najbolje rjeenje bi bilo da postavite bubanj u posebno dizajniranu komoru sa visokim stepenom zvune izolacije, ali u svakom sluaju pomae ako bubnjar moe vidjeti ostatak benda radi neverbalne komunikacije. Podijeljana su miljenja o idealnoj akustici komore za bubanj: neki su za kristalno iste i jasne zvuke drvenog poda i kamenih zidova, drugi su za puno tepiha i drugih upijajuih povrina na sve strane da bi svaka komponenta bila suha k'o Sahara. Najbolje akustike osobine komore e, u svakom sluaju, zavisiti od vrste muzike koju svirate. Za vas e najbolje biti da ponete u relativno akustiki mrtvoj prostoriji, jer vam to ostavlja veu kontrolu nad pojedinim komponentama i mogunost dodavanja "ambijenta" tokom miksanja.

Ako ne postoji komora za bubanj, isti ete morati staviti u prostoriju sa svim ostalim instrumentima i akustiko "ograivanje" e biti neophodno da se sprijei prolazak zvuka bubnja u mikrofone ostalih instrumenata i obrnuto. Namjenske akustike ograde moete koristiti da izgradite komoru oko bubnja, ili drugih instrumenata, ali i ograde kune izrade su efikasne. Ploe od pleksiglasa veliine 1,8 m x 1,2 m u drvenom okviru napravljenom tako da se ploe mogu postaviti bilo vertikalno, bilo horizontalno, iznenaujue dobro rade svoj posao. Umjesto da zatvorite bubanj u "kutiju", radije od pregrada pravite zvune "sjene" postavljajui ih neposredno iz mikrofona do kojih dolazi najvie neeljenih zvukova drugih instrumenata.

POSTAVLJANJE MIKROFONA JEDNOSTAVNO JE NAJBOLJE
Najjednostavnija tehnika, jo uvijek u modi, je snimanje sa tri mikrofona: par overheada za hvatanje zvuka itavog bubnja i trei mikrofon za dodavanje vie definicije bas bubnju. Iako jednostavna, ova tehnika rezultira iznenaujue dobrim i veoma prirodnim zvukom. Daak svjeeg vazduha nakon preprocesiranih, gejtovanih, kompresovanih i sintetizovanih zvukova kojima smo posljednjih decenija izloeni.

Ova tehnika predstavlja osnovu i za druge, zahtjevnije naine ozvuavanja bubnja (o ovim tehnikama malo kasnije) i dobro je zapamtiti da overheadi slue za dobijanje stereo slike kompleta bubnjeva. Zbog dobrog svojstva "hvatanja" svih frekvencija, najbolji overheadi su kondenzatorski mikrofoni. Postavite ih iznad lijeve i desne strane bubnja, prema vanjskim krajevima inela, ali na tolikoj udaljenosti da "vide" svaki svoju polovinu bubnja. Dobar izbor overheda su AKG C414, C3000 ili C1000, Neumann U87, U89 ili KM184, ili Beyerdynamic MCE93 ili MCE83. Tano pozicioniranje mikrofona zavisi od mnogo faktora i morat ete pomjerati mikrofone i do 1 metar ispred ili iza bubnja (uvijek okrenute tako da "vide" svoju polovinu kompleta) da biste dobili najbolji balans izmeu inela i ostatka bubnja. Budui da su bubnjevi po prirodi veoma glasni, dobra ideja je ukljuiti atenuatore na mikrofonima (ukoliko ih imaju) da biste sprijeili prezasienje mikrofona i, u tom sluaju, neizbjenu distorziju.

Dinamiki mikrofoni se mogu koristiti kao overheadi, ali e zvuati veoma uplje i zahtijevaju strano puno ekvilajzera (samim tim ve na poetku stvarate probleme sa fazom ... bla, bla, bla, ... ako ikako moete, izbjegavajte ih).

Veina tonaca izabire mikrofone kardioidnih ili hiperkardioidnih paterni (sjeate se jednog od prolih tekstova), ali ako nema puno okolnih neeljenih zvukova, sugeriem mikrofone sa figurom osmice jer hvataju dosta ambijenta, ali i totalno sprjeavaju prodiranje zvuka lijeve inele u desni mikrofon i obrnuto.

Ako su i ostali instrumenti u istoj prostoriji sa bubnjem, overheade ete morati drati relativno blizu bubnja. Zvuk prati matematiko pravilo kvadrata, ili tako neto. Drugim, jednostavnijim jezikom: duplo blie = etiri puta glasnije, tj. duplo dalje = etiri puta tie. Pazite da, ipak, ne pribliite mikrofone suvie inelama. Zvuat e nekako metalno, zvonit e previe i biti e puno glasnije od ostatka bubnja.

Drugi nain koji daje puno bolje razultate zahtijeva da su bubnjevi u izoliranoj prostoriji. Overheadi se postave u obliku slova X u visini oiju bubnjara na 2 - 4 metara ispred bubnja. Svaki mikrofon hvata svoju polovinu bubnja, nema problema sa faznim pomakom i nema problema sa balansom izmeu inela i ostatka bubnja. Jedini uslov je da imate dva identina mikrofona.

BAS BUBANJ
Teko je pogrijeiti sa upotrebom bilo kojeg pristojnog dinamikog mikrofona postavljenog blizu rezonantne opne, ili, jo bolje unutar bas bubnja. Klasika je AKG D12, ili njegova modernija verzija D112, odlini su i Electrovoice RE20, Sennheiser MD421 ili Beyerdynamic M88. U stvari, bilo koji robusni, teki dinamiki mikrofon e posluiti, mada se i sa standardnim Shure SM57 ili SM58 mogu dobiti pristojni rezultati. Imajte u vidu da postavljanje mikrofona blizu opne bas bubnja uzrokuje ogromne zrane udare na dijafragmu mikrofona i, ako nemate D112 ili slian bas mikrofon, koristite samo jedan mikrofon za bas bubanj i nemojte ga koristiti u druge svrhe.

Postoje dvije opcije za ozvuavanje bas bubnja: ispred rezonantne opne ili unutar bas bubnja, ispred opne po kojoj udara eki pedale. Rezonancija unutar bas bubnja je izuzetno komplikovana materija i nemogue je odrediti jednu univerzalnu, najbolju poziciju za mikrofon. Ovdje vrijedi sistem: "probaj pa vidi ta najbolje zvui". Ipak, postoji par opih principa i poetnih taki.

Izbjegavajte stavljati mikrofon tano u centar bas bubnja. Na ovom mjestu veina bas bubnjeva daje beivotan, mrljav zvuk, iako visokog nivoa. Pomjerajui mikrofon prema vanjskom zidu bas bubnja postiete odgovarajui balans izmeu bas udara, prvog udarca ekia (attacka) i rezonancije tijela bas bubnja. Postavljanjem mikrofona blie ekiu postiete vie "klika" u ukupnom zvuku. Kao i kod podeavanja bubnja, i ovdje vrijedi savjet - eksperimentiite.

BLISKO OZVUAVANJE
Overheadi i mikrofon u bas bubnju obezbjeuju da se sve uje, kao i veoma popunjenu stereo sliku bubnja, ali moda elite vie napadan bubanj sa puno definicije doboa i/ili tomova. Moda elite vie fleksibilnosti u obradi zvuka pojedinih komponenti. Klju je u to boljoj zvunoj izolaciji pojedinih komponenti bubnja, a nain da to postignete je blisko ozvuavanje. Problem sa ovim jeste to ete trebati dodatne mikrofone, dodatne kanale na mikseti, dodatne kanale na snimau, dodatne procesore i ... pripremite se za eksponencijalnu uzlaznu putanju troenja novca i vremena.

Krenimo sa doboem (bas i overheade ste maloas proradili). Dobro usmjereni, obino kardioidni ili hiperkardioidni mikrofon je ovdje obavezan. Budui da je mikrofon postavljen jako blizu opni i proximity efekat je veoma izraen to rezultira pojaanim bas frekvencijama. Imajte ovo na umu kada podeavate va dobo. Ista stvar je i sa tomovima. Dinamiki mikrofon e dati pun zvuk za razliku od kondenzatorskih kojima je problem inercija dijafragme i ne odgovaraju dobro na brze zvukove doboa. Kondenzatorski mikrofoni e davati dobar attack, ali veoma otar zvuk doboa.

Standard za ozvuavanje doboa su Shure SM57 i Beyerdynamic M201, ali bilo koji robusni dinamiki mikrofon daje dobre rezultate. Po mogunosti, koristite atenuatore na mikrofonskom pretpojaalu ili mikseti, jer su nivoi signala koje mikrofon prenosi ogromni.

Mikrofon postavite pri kraju opne jer e na bilo kojem drugom mjestu biti udaren palicom. Pogledajte sliku 2 ispod ovog teksta. Stvar o kojoj malo ko razmilja kada postavlja mikrofon na dobo jeste visina na koju bubnjar postavlja fus inele. Ukoliko se mikrofon doboa nalazi na putanji zraka istisnutog iz fusa, nikakva oprema ne moe popraviti tako uniten zvuk. Usmjeravanje mikrofona vie prema centru doboa ili blie kraju mijenja kvalitetu zvuka, ali ovo je osobna stvar i, kao ve vie puta pomenuto eksperimentiite.

Kod dobrog bubnjara e dobo biti mnogo glasniji od fusa. U tom sluaju je fus dovoljno uhvaen kroz mikrofone na pojedinim komponentama i putem overheada i nema potrebe posebno ga ozvuavati. Ukoliko je fus glasniji od doboa, hm ... nisam pametan.

Za neke vrste muzike moe biti korisno dodati drugi mikrofon ispod doboa radi dodavanje extra zvuka mreice. Ovo moe biti kondenzatorski mikrofon, ali i dinamiki radi dobro. Kada udarite po dobou, gornja se opna udaljava od gornjeg mikrofona dajui negativan signal na mikseti. Istovremeno se donja opna pribliava donjem mikrofonu dajui pozitivan signal na mikseti. Ovo se zove fazni pomak i rjeava se tako da na jednom od ova dva kanala miksete pritisnete dugme koje ima oznaku grkog slova fi.

TOMOVI I FUS
Uobiajena tehnika za tomove je postavljanje mikrofona iznad svakog toma na istom mjestu kao i kod doboa (vidi sliku 2 samo izbacite donji mikrofon). I opet treba obratiti panju na polarne paterne mikrofona, te najneosjetljiviju stranu mikrofona okrenuti ka inelama. Hiperkardioidni Beyerdynamic M201 je bolji za ovu upotrebu od bilo kojeg kardioidnog mikrofona.

Alternativni nain je postaviti mikrofone unutar tomova ukoliko nemaju postavljenu rezonantnu opnu. Prednost ovakvog naina postavljanja mikrofona je bolja separacija od ostalih komponenti bubnja, vrlo malo zvuka inela dolazi do mikrofona i bubnjar je slobodan da radi ta god poeli sa tomovima bez bojazni da e udariti mikrofone. Na drugu stranu, ovako postavljeni mikrofoni daju ruan zvuk tomova, kao iz kutije, nedostaje attack i irina zvuka. uje se jako mnogo rezonancije tijela tomova i potrebno je puno raditi sa ekvilajzerom.

Ukoliko se odluite ozvuiti fus, kondenzatorski mikrofon je pravi za taj posao. Postavite ga iznad fusa i okrenite ravno prema dolje. Nikada ga ne stavljajte sa strane usmjerenog ka otvoru kroz koji izlazi zrak. Postavljanje mikrofona ka rubu fusa daje veoma irok, fussss zvuk, dok pomjeranje mikrofona ka zvonu daje vie metalni zvuk zvonjave. I opet pazite na polarne karakteristike mikrofona da biste umanjili neeljeni prolazak zvuka doboa i inela.

IZGRADITE STEREO SLIKU
Bas bubanj je uvijek postavljen u centar miksa. Ovo je u principu stvar naslijea iz doba gramofonskih ploa. Glasan bas bubanj postavljen lijevo ili desno u miksu mogao je izbaciti gramofonsku iglicu iz brazde ploe. Iako danas ne postoje tehniki razlozi za postavljanje bas bubnja u centar, valjda smo naviknuti na to i svi tako rade. Osim ako nemate dva bas bubnja :)

Nepisano pravilo je da bubanj na snimku zvui iz perspektive sluaoca, a ne bubnjara. Znai, kod bunjara denjaka, fus ujete sa desne strane, a floor tom (indijaner, kacu) sa lijeve. Krenite sa overheadima. Pojaajte ih i okrenite panorame lijevo i desno. NE DO KRAJA. Pa nemate komplet bubnjeva koji je 20 metara irok. Ovo je esta greka kod miksanja bubnjeva. Na poetku ovog teksta sam rekao da je poenta snimiti instrument VJERNO. Ako imate bubanj koji u prostoru zauzima oko 2,5 metara nema razloga da ga rairite odavde do Zanzibara.

Nastavimo sa doboem. Pojaavajte kanal doboa i primijetit ete kako zvuk poinje da eta u prostoru. Panoramu doboa postavite na mjesto gdje e zvuk dolaziti sa istog mjesta kao i kod samih overheada. Smanjite kanal doboa i ponite pojaavati ponovo. Onog trenutka kada dovoljno pojaate dobo, a on ostane uvijek na istom mjestu u miksu, zavrili ste sa panoramom. Ovo ponovite za svaki pojedinani mikrofon / kanal.

EKVALIZACIJA, REVERB I DINAMIKA
Ako trebate primijeniti mnogo ekvilajzera na pojedinom dijelu bubnja, koristili ste pogrean mikrofon. Ili ste ga stavili na pogreno mjesto. Ili taj dio bubnja nije podeen kako treba. Ekvilajzer je zadnja stvar u lancu koju treba mijenjati. Na ve pomenutom primjeru doboa i usmjerenog mikrofona i proximiti efekta: mikrofon postavljen blizu daje dosta bas frekvencija dobou. Umjesto da pojaavate srednje i visoke frekvencije na ekvilajzeru, udaljite malo mikrofon ili podesite dobo da daje manje basova. Ili ukljuite Lo-Cut filter na kanalu doboa.

Kada su overheadi koriteni ne za kompletnu stereo sliku, ve samo za inele sve ispod 700HZ moete rezati da sprijeite prolazak bas bubnja i tomova. Isto vrijedi i za fus. Na drugom kraju spektra, sve preko 5kHz moete skinuti sa bas bubnja da sprijeite prolazak inela i fusa. Pojaavanje oko 80Hz daje "disko" zvuk bas bubnju, dok ovla pojaanih oko 2kHz dodaje zvuk ekia. Na kraju serijala o ozvuavanju svih instrumenata u bendu stavit u detaljnu tabelu sa zvaenjem svakog frekventnog pojasa.

Kratak, jasan reverb je dobar za bubnjeve - "plate" ili "small room" programi su dobra polazna taka, ali nemojte dodavati reverb dok ne zavrite miks itavog benda. Reverb koji vam se uini grandioznim na samom bubnju moe totalno unititi zvuk miksa kompletnog benda. Duinu trajanja reverba ete odrediti na osnovu brzine pjesme, ali sve preko 2s je previe. Jo jedno pravilo jeste da nikada ne primjenjujete razliite reverbe za razliite komponente bubnja. To daje veoma nejasnu finalnu sliku bubnja. I finalno nepisano pravilo: pojaavajte reverb dok ne postane oit, onda ga smanjite za oko 5-6dB.

Malo kompresije na dobou i bas bubnju pomoi e da nivoi budu konstantni, ali ne pretjerujte. Svaki put kada kompresor zavri svoj posao, okolni zvukovi na tom kanalu se pojaavaju. Ako pretjerate, dobit ete utisak kao da neko "pumpa" itav bubanj gore-dolje u kontraritmu doboa. Kompresija u omjeru 3:1 do 5:1 sa blagom redukcijom od 8dB bi trebala biti dovoljnja. Ako nije, neka bubnjar vjeba konstantnost jaine udaraca. Sporiji attack na kompresoru e omoguiti nesmetan prolazak prvih zvukova doboa i bas bubnja, samim tim i definicije ovih instrumenata u miksu, dok e brzo vrijeme otputanja kompresora stvoriti utisak vee glasnoe. Ali, na kraju krajeva, ni ovdje ne postoje pisana pravila. Eksperimentiite.

Gateovi pomau u otklanjanju neeljenih zvukova, ali i unitavaju attack instrumenta. Postavljanje jaine gate-ovanja na -15dB smanjuje unitavanje attacka instrumenta dok ostavlja dobru kontrolu nad neeljenim zvukovima. Uvijek gateujte prije kompresije ako morate koristiti oba procesora.


Slika 1

Slika 2

G i g a

Preuzeto sa web stranice www.demobands.com
uz odobrenje autora teksta i gl. urednika web stranice:
Ivan Demoli (091/5957-922)
idemoli@demobands.com
www.demobands.com

Vezani linkovi:
Kako napraviti promotivni paket za bend
Istina o demo snimku - I dio

Istina o demo snimku - II dio
Vrlo malo o mikrofonima i jo manje o DI kutijama
Kako promovirati bend
Podeavanje bubnja
Ozvuavanje bubnja
Podeavanje i odravanje gitare



Autor priloga:
Darko Saracevic - Giga
darko@alterart.ba
Travnik, BiH







Davor Matosevic - videos
Reklamno mjesto 5
Rock Otocec 2010
Reklamno mjesto 6
Web portal Pljuga
Reklamno mjesto 7

Andjelko Jurkas (HR) - Bez rocka trajanja (Knjiga + CD)
Reklamno mjesto 8
Gary Talley (USA) - Guitar Playing for Songwriters
Reklamno mjesto 9

Hosting sponzor:

Barikada - facebook group





© Copyright by Dragutin Matosevic. All rights reserved (2004 -