Barikada - World Of Music
Povratak na NOVU BARIKADU

   www.old.barikada.com 
Muzicki web portal svih zemalja ex YU (i jos malo sire)






Dinko Husadzic Sansky - Pogled na jazz
Reklamno mjesto 1
Davor Hrvoj - Jazz Connections
Reklamno mjesto 2
Summer Music School Pucisca
Reklamno mjesto 3
Davor Matosevic (singer-songwriter)
Reklamno mjesto 4
exYUsingles - Istorijat muzike ex YU
Webmaster - Kontakt e-mail


Optimizirano za
IE i 1024 x 768

Dragutin Matosevic feat. Esad Prcic - Tulipani



ExYUsingles - Istorijat muzike ex YU
  World Of Music

DANI KULTURNE RAZNOLIKOSTI 2006
Zagreb, Hrvatska

Dani kulturne raznolikosti 2006
Zagreb, Hrvatska

Ministarstvo kulture RH i Hrvatsko povjerenstvo za UNESCO poklanjaju Vam radionice:
- lijerice, tradicijskog glazbala juga Hrvatske
- djembea i kore, tradicijskih glazbala zapadne Afrike
- zapadnoafrickog tradicijskog nacina pjevanja

Dan kulturne raznolikosti - 21. svibnja 2006.

2001.godine Glavna skupstina UNESCO-a usvojila je Opcu deklaraciju o kulturnoj raznolikosti ciji je cilj pomoci drzavama da u vlastitim sredinama, postujuci i promicuci kulturnu raznolikost, stvore uvjete za dijalog kultura i civilizacija u uvjetima globalizacije. Svjetski Dan kulturne raznolikosti proglasen je 2002. godine.

Hrvatska ce po treci put obiljezľiti Dan kulturne raznolikosti 21. svibnja 2006. Republika Hrvatska aktivno je i zapazeno sudjelovala i u izradi teksta Konvencije o zastiti i promicanju raznolikosti kulturnih izricaja, te na njenom usvajanju na 33. zasjedanju Glavne skupstine UNESCO-a u listopadu 2005. godine.

Cl. 1. Opce deklaracije o kulturnoj raznolikosti kaze: "Kultura se pojavljuje u razlicitim oblicima u vremenu i prostoru. Ta je raznolikost utjelovljena u jedinstvenosti i mnogostrukosti identiteta grupa i drustava od kojih se sastoji ljudska vrsta. Kao izvor razmjene, inovativnosti i kreativnosti, kulturna raznolikost je potrebna svakoj ljudskoj vrsti kao ąto je bioraznolikost potrebna prirodi. U tom smislu, ona je zajednicka bastina covjecanstva i trebala bi biti priznata i prepoznata na dobrobit sadasnjih generacija i onih koje tek dolaze."

Paralela izmedju bioloske i kulturne raznolikosti nalazi se i u UNESCO-vom izvjescu iz 1995. godine. Our Creative Diversity (Nasa kreativna raznolikost): "Stotinama milijuna godina, priroda je razvijala nevjerojatne oblike zivota koji su medjusobno tijesno povezani: opstanak svih neophodan je kako bi se osiguralo kontinuirano postojanje prirodnih ekosustava. Na slican nacin "kulturni ekosustavi" sastavljeni od bogatih i kompleksnih mozaika vise ili manje snaznih kultura, trebaju osigurati raznolikost kako bi sacuvali i prenijeli vrijedno naslijedje buducim generacijama.

Bas kao sto su politike za zastitu bioraznolikosti neophodne kako bi se osigurala zastita prirodnih ekosustava i raznolikost vrsta, samo odgovarajuce kulturne politike mogu osigurati zastitu kulturne raznolikosti suocene s rizikom jedinstvene homogenizacije kulture u danasnjem svijetu." Kulturna raznolikost simbol je nastojanja da se poticajem razvoja svih svjetskih kultura sprijeci unificirani razvoj svijeta.

Kulturna raznolikost:
- predstavlja polaznu tocku za suzivot i ukljucenje svih ljudi te je osnova za zivot u multikulturalnom svijetu
- vazan je cimbenik razvoja
- njezino je postivanje ujedno i postivanje ljudskih prava
- kulturna bastina je izvor nase kreativnosti...
www.unesco.org/culture

Radionice:

1. Lijerica - Datum: petak, 19.05.2006.; Mjesto odrzavanja: Gliptoteka, Medvedgradska 2, Zagreb
Uvjeti sudjelovanja: radionica je besplatna, a prijava obvezna jer je broj sudionika ogranicen. Nije neophodno da sudionici posjeduju vlastitu lijericu. Radionica za pocetnike.

Voditelj radionice: Vido Bagur
Covjek do kojeg je vrlo tesko doci jer dosta vremena provodi u mjestima gdje mobitel nema signala. Razlog njegovih "isplaniranih" lutanja su istrazivanja i biljezenja narodnih obicaja, pjesama i plesova. On svoja istrazivanja provodi na pravim mjestima: tamo gdje se stari jos sjecaju. Njegove su biljeske, snimke i sjecanja stoga od neprocjenjive vrijednosti za hrvatsku tradicijsku bastinu. Vido Bagur je i strucni suradnik i voditelj nekoliko hrvatskih festivala folklora, te djeluje kao koreograf, predavac i plesni pedagog. Svoje znanje siri i van granica Hrvatske predavajuci na mnogim europskim plesnim skolama, seminarima i radionicama.

Asistent: Zlatko Glavinic
Zlatko je svoj zivot posvetio oblikovanju drveta i izradi tradicijskih instrumenata svoga kraja (lijerica, gusle, diple, dvojnice, frule). Voditelj je folklorne sekcije "Lindjo" pri KUD-u "Humski glas" u Neumu, te izvrstan svirac na tradicijskim glazbalima, pogotovo lijerici i diplama. Svoje umijece pokazivao je i diljem svijeta nastupajuci s grupom "Legen".

Asistent: Ivo Letunic
Ivo je lijericar i basist skupine "Kries", te novopridruzeni clan klape "Ostro" iz Konavala. Iako je zvuk lijerice slusao od djetinjstva, sam ju je prosvirao tek 1998. na radionici Vide Bagura. I sam Vido tvrdi da je Ivo jedan od najvecih talenata u Hrvatskoj, a kroz njegov danasnji angazman u skupini "Kries" i medjunarodna kritika i publika s odusevljenjem docekuju njegov rad.

2. Djembe: a) za pocetnike, b) za napredne
3. Kora i zapadnoafricko pjevanje
Datum: subota, 20.05.2006.
Mjesto odrzavanja: Gliptoteka, Medvedgradska 2, Zagreb

Uvjeti sudjelovanja: radionice su besplatne, a prijave obvezne jer je broj sudionika ogranicen. Neophodno je da svaki sudionik donese vlastite djembe. U prijavi naglasiti jeste li pocetnik ili napredni svirac djembea. Radionica Kora i zapadnoafricko pjevanje namijenjena je svima, nije potrebno predznanje niti vlastito glazbalo. Prijava obvezna zbog ogranicenog broja mjesta.

Voditelj radionice: Seckou Keita
Seckou Keita svojim jedinstvenim stilom spajanja melodije i ritma koristeci koru, tradicijski instrument podneblja u kojem je rodjen, predstavlja novu generaciju africkih glazbenika. Iako mu je otac iz Malija, Seckou je odrastao u jednoj od poznatih Griot (tradicija trubadurskih obitelji) obitelji u Senegalu odakle mu je majka, te je pod njihovim utjecajem prihvatio koru, tradicijski instrument s dvadeset i jednom zicom, koji nalikuje kombinaciji harfe i lutnje i karakteristican je i za Mali i za Senegal. Uz koru intenzivno se bavi i perkusijama (djembe, tama).

Svoju prvu grupu "Coute Diomboulou" osnovao je kao dvanaestogodisnjak, a medjunarodnu karijeru zapocinje 1996. nastupajuci na festivalima u Norveskoj, Indiji i Kubi. Dvije godine kasnije Seckou postaje clan poznate grupe "Baka Beyond" i s njima nastupa po cijeloj Europi, ukljucujuci poznate festivale Glastonbury i WOMAD, no i dalje se na mnogim koncertima pojavljuje kao samostalan glazbenik cija povezanost s korijenima vlastite tradicije i virtuoznost bilo na kori, bilo na djembeama ili tameu, osvaja publiku.

Prijave za sve radionice s imenom i prezimenom sudionika, kontakt brojem telefona i naznakom za koju se radionicu prijavljuje izvrsiti do 15.05.2006. iskljucivo elektronskom postom na adresu: radioniceunesco@acroanima.hr . Detalje o satnici dobit cete elektronskom postom do 17.05.2006., te na www.culturenet.hr .

Suradnici u projektu: acroAnima i Kopito Records
Koncert: Datum: 21.05.2006. u 20h; Mjesto odrzavanja: Klub Sax, Palmoticeva 22, Zagreb

Koncert etno grupe Kries samo za sudionike radionica.
Grupa glazbenika prevodjena Mojmirom Novakovicem ciji se rad ocituje od inicijative festivala Ethnoambient (www.ethnoambient.net), preko osnivanja i djelovanja u grupi Legen (www.legen.org) do osnivanja grupe Kries (www.kries.info) kao i u mnogim drugim aktivnostima (glazba za film, kazaliste, plesne predstave). Kries pronalazi nadahnuce u tekstovima drevnih tradicijskih pjesama, u slavenskoj mitologiji, dinarskom ritmu, zvukovima tradicijskih mediteranskih glazbala, ali i u osvrtu na svijet u sadasnjem trenutku. Njihov prvi album "Ivo i Mara" prostrujao je radio eterom od Aljaske do Zanzibara, dobivsi izuzetno pozitivne kritike inozemnih medija i publike. Odlucnim spajanjem elektronike i tradicijskih glazbala omogucuju "putovanje kroz prostor i vrijeme", kako je primijetio jedan kriticar, dok drugi tvrdi da je njihovo stvaralastvo "recept za ravnotezu izmedju inovacije i tradicije". "Kries" su: Mojmir Novakovic (vocal), Ivo Letunic (lijerica), Kresimir Oreski (djembe, conge, tapan i ost. perkusije), Andor Vegh (gajde, diple, dvojnice), Davor Batisweiler (DJ).

Vise info na kontaktima:

Antonija Kavas - acroAnima
art.management&promotion
tel/fax: +385 1 6526 438
mobile: +385 98 98 123 77
e-mail: management@acroanima.hr
www.acroanima.hr








Davor Matosevic - videos
Reklamno mjesto 5
Rock Otocec 2010
Reklamno mjesto 6
Web portal Pljuga
Reklamno mjesto 7

Andjelko Jurkas (HR) - Bez rocka trajanja (Knjiga + CD)
Reklamno mjesto 8
Gary Talley (USA) - Guitar Playing for Songwriters
Reklamno mjesto 9

Hosting sponzor:

Barikada - facebook group





© Copyright by Dragutin Matosevic. All rights reserved (2004 -